fbpx

Gejowskie wesele, lesbijskie wesele – ja to zrobić?

5 sierpnia, 2013

Mimo, że w Polsce małżeństwa (i „związki partnerskie” też) osób tej samej płci nie są jeszcze dozwolone, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zorganizować w naszym kraju wesele, na którym główne role grać będą osoby tej samej płci.  Miałem, jako jeden z niewielu polskich DJów, przyjemność poprowadzić wesele dla dwóch panów. Czym takie wesele różni się od „normalnego”? Niczym… albo wszystkim!

Jako, że celem tej części mojej strony jest budowanie „poradnika” nie będę skupiał się tutaj na samej zagranej i poprowadzonej przeze mnie imprezie – jednak kilka słów wstępu się przyda. Gejowskie wesele, które poprowadziłem odbyło się w lipcu 2013 roku w Zielonej Górze – co ważne było to wesele dwujęzyczne, jeden pan młody był Polakiem, drugi Szkotem. Panowie formalności związane z małżeństwem załatwili w Anglii, gdzie na co dzień mieszkają, zdecydowali się jednak na organizację przyjęcia weselnego w Polsce. Na wesele przybyło około 70 osób, w tym 40 osób przybyło z zagranicy: z Anglii, Szkocji, Indii, Australii, Holandii, Irlandii i Niemiec.

Młodzi włożyli w organizację przyjęcia wiele trudu i – moim zdaniem – zakończyło się ono fantastycznym sukcesem. Jeśli planujecie podobną uroczystość skorzystajcie z kilku porad.

1. Zaproście na swoje przyjęcie swoich przyjaciół

Oczywiście ciężko jest wyobrazić sobie wesele bez obecności rodziców, ale pamiętajcie, że nie musicie zapraszać na swoje wesele każdego wujka, każdego kuzyna i każdej ciotki – mówią, że łyżka dziegciu potrafi zepsuć beczkę miodu. Zaproście ludzi, z którymi będziecie się dobrze bawić, którzy będą potrafili cieszyć się waszym szczęściem. I będą to robić również po kilku głębszych. Darujcie sobie „moherowe ciocie i wujków-pułkowników”.

2. Znajdźcie dobre miejsce i życzliwą obsługę

Dokładnie tak – pamiętajcie, że wasz „przypadek” będzie prawdopodobnie pierwszym takim zarówno dla restauracji jak i dla fotografa, operatora, DJa czy kapeli. Bądźcie więc szczerzy, kiedy rozmawiacie z osobami z których usług chcecie skorzystać… i upewnijcie się, że macie do czynienia z osobami wolnymi od uprzedzeń. Niestety nie jest to takie oczywiste. Nie chcecie przecież, żeby wasz DJ bał się zaintonować „gorzko! gorzko!”, a fotograf miał problem z uwiecznianiem waszych pocałunków.

To samo tyczy się sali weselnej – obsługa musi być życzliwa, a sala zapewniać komfort i prywatność.

3. Zaplanujcie przebieg uroczystości

Pomyślcie o tym ile ma być tradycji, a ile nowoczesności w waszym przyjęciu weselnym. Z racji tego, że prawdopodobnie większość gości nie będzie uczestniczyć w uroczystości zawarcia związku (jeśli zdecydujecie się na jej organizację poza granicami kraju), lub też po prostu zrezygnujecie z formalizacji, fajnym pomysłem jest rozpoczęcie przyjęcia od przysięgi – napisanej samodzielnie lub też inspirowanej oficjalną, urzędową „formułką”.

Przegadajcie z DJem, wodzirejem albo kapelą przebieg uroczystości, dajcie im znać czego oczekujecie, żeby nie musieli działać „po omacku”. Para dla której pracowałem poprosiła o „tradycyjne, polskie wesele”, co było ciekawym wyzwaniem i sprawdziło się świetnie – były zabawy weselne, konkursy i prawdziwe oczepiny. Ale pamiętajcie – to wy decydujecie jak będzie wyglądać wasza uroczystość. A jak już zdecydujecie, to powiedzcie o tym osobie, która poprowadzi przyjęcie:)

Jeśli macie jakiekolwiek pytania – napiszcie lub zadzwońcie do mnie. Nawet jeśli zatrudniliście już kogoś, kto ma zadbać o oprawę muzyczną i prowadzenie waszego przyjęcia. I najważniejsze – sami bawcie się dobrze, rozmawiajcie z gośćmi i rzadko schodźcie z parkietu, a wtedy wszyscy będą bawić się doskonale!

    Leave a comment

Total: