fbpx

Ile kosztuje wynajęcie DJa?

7 maja, 2013

DJa to nie bochenek chleba, żeby go „kupować” codziennie i dlatego bardzo często osoby chcące wynająć DJa nie mają pojęcia ile powinni za taką usługę zapłacić. W tym tekście chciałbym wyjaśnić ile kosztuje wynajęcie DJa, jak nie przepłacić, ale też z drugiej strony jak uniknąć wpadki i zatrudnienia osoby niekompetentnej.

Jeśli odwiedziliście kilka stron internetowych DJów, kapel, wodzirejów itp. to pewnie zauważyliście, że dość rzadko można znaleźć na nich konkretne cenniki – bo de facto ciężko jest taki cennik ustalić. Cena usługi zależy bardzo często od wielu elementów, m.in. od terminu, miejsca, czasu trwania imprezy, liczby gości czy rodzaju samej imprezy (i przede wszystkim „zdolności negocjacyjnych zamawiającego”). Stara prawda mówi, że towar wart jest tyle, ile ktoś jest gotów za niego zapłacić… i podobnie sprawa ma się jeśli chodzi o usługi. Jeśli ktoś bez problemu wypełnia zleceniami swój kalendarz, a później notorycznie zajmuje się wysyłaniem maili w stylu „przepraszam, termin już zajęty” na pewno co roku będzie podnosił swoje ceny.

Od dawna nie ma również większego sensu porównywanie kosztów wynajęcia DJa i kapeli. Owszem, grające w pełnym składzie, liczące kilka osób wzięte zespoły są oczywiście sporo droższe niż DJ. Co innego, jeśli mówimy o mniejszych kapelach – te często cenowo są tańsze od DJów.

Polecam wszystkim, żeby przed rozpoczęciem poszukiwania DJa skupić się na swoich potrzebach względem osoby, którą chcemy zatrudnić. Jakie konkretnie będzie jej zadanie? Czy ma jedynie zadbać o tło muzyczne naszego spokojnego przyjęcia? A może szukamy kogoś, kto będzie „animatorem”, poprowadzi dla nas zabawy i konferansjerkę? Jakim sprzętem powinien dysponować Dj? Jeśli zdasz sobie te kilka pytań i dodatkowo ustalisz przybliżony budżet możesz zacząć szukać osoby, która sprosta twoim wymaganiom.

Pamiętaj! Bez większego wysiłku znajdziesz DJa, który zagra na twoim przyjęciu weselnym, urodzinach czy imprezie firmowej, za „czysta złoty”. Tyle, że za ceną idzie również jakość i istnieje pewien pułap poniżej którego nie warto schodzić.

Wróćmy do zasadniczego pytania „ile kosztuje wynajęcie DJa”. Warto przemyśleć dokładnie co kryje się pod terminem „wynajęcie DJa”. Tak naprawdę płacimy za czas i pracę kompetentnej osoby, muzykę, sprzęt (nagłośnienie, oświetlenie, sprzęt DJski) wart minimum kilkanaście tysięcy złotych, koszty dojazdu oraz oczywiście czas, energię i kreatywność jaką musi wykazać się DJ przed imprezą, opracowując jej scenariusz itp.

Myślę, że za wynajęcie DJa na „zwykłą” imprezę np. urodziny, rocznica, mała impreza firmowa, impreza szkolna itp. to koszt rzędu minimum 700zł-800zł. Kilka stówek więcej zapłacimy za poprawiny (jeśli na weselu zagra kto inny). Podkreślam, że jest to minimalna stawka i prawdziwi zawodowcy biorą zdecydowanie więcej. Jeśli marzy nam się wynajęcie profesjonalisty, który na co dzień zajmuje się oprawą muzyczna np. wesel, a imprezę zaplanowaliśmy na piątek lub sobotę w „sezonie” to liczyć się trzeba z koniecznością zapłacenia stawki weselnej (no może z małym rabatem).

euro-108238_1920

Za „porządną” imprezę firmową przyjdzie nam zapłacić minimum 1000zł – 1500 zl netto, jeśli chcemy by oprócz muzyki prowadzący zajął się również organizacją zabaw integracyjnych, konferansjerką itp. Jeśli liczymy na rozbudowane oświetlenie lub szykujemy duże wydarzenie i konieczne będzie użycie ponadstandardowego nagłośnienia, cena będzie odpowiednio wyższa.

Jeśli szukamy Dja na wesele nie radzę schodzić poniżej kwoty 3000zł – to pewnego rodzaju branżowy standard i minimum. Oczywiście znajdziesz osoby, które zagrają za sporo mniej (nie warto na nie marnować czasu) i takie, które zażądają sporo więcej. Najbardziej rozchwytywani DJe mogą swobodnie kreować swoje ceny – tu nie ma sufitu.

Oczywiście są to kwoty, które ja uznaję za minimalne „w normalnych warunkach”. Czasem jednak uda nam się zatrudnić kogoś naprawdę dobrego za nieco mniej.

Total: