fbpx

Jak używać mikrofonu?

5 lutego, 2014

Spędzacie setki godzin na przygotowywaniu waszego wymarzonego przyjęcia. Uczycie się tańczyć, spieracie się o krój czcionki na zaproszeniach i to kto gdzie ma usiąść. Poświęćcie rownież chwilkę na to by dowiedzieć się jak prawidłowo korzystać z mikrofonu, by uniknąć wpadek i problemów technicznych podczas przyjęcia.
Jak wygląda magiczne urządzenie zwane mikrofonem wie praktycznie każdy, jednak większość ludzi dość rzadko ma okazję z tego ustrojstwa korzystać. Warto więc poznać kilka prostych zasad obsługi mikrofonu.

1. Jak trzymać majka? Normalnie:) tj. Łapiemy za korpus i trzymamy go tak, by „sitko” znajdowało się blisko naszych ust. Nie trzymaj mikrofonu jak „hiphopowiec” tj. za sitko. Tak się tego po prostu nie robi, utrudnia to działanie urządzenia. Dobrze jest też pomyśleć o tym, żeby nie zasłaniać połowy twarzy mikrofonem. Kiepsko to wygląda na zdjęciach np. z oczepin czy podziękowań dla rodziców. Zobacz jak to robią konferansjerzy w telewizji i podgap:)

2. Nie łaź z mikrofonem przed głośnikami. Na imprezach, w odróżnieniu od koncertów, często korzysta się z mikrofonu będąc przed nagłośnieniem. Trzeba jednak robić to zachowując jedną elementarną zasadę. Nie trzymaj mikrofonu bezpośrednio przed głośnikami. Takie zachowanie skończy się brzydkim „sprzęganiem” lub innymi elektronicznymi pierdnięciami, piskami, świstami itp. Nie jest to wina jakości sprzętu czy umiejętności osoby która go obsługuje. Szczególnie pamiętajcie o tym kiedy oddajcie mikrofon djowi. Róbcie to z dala od nagłośnienia.

hip-hop-264396_1280

3. Mów głośno i wyraźnie. Przede wszystkim głośno:) jeśli będziecie mamrotać pod waszymi ślicznych noskami to osoba odpowiedzialna za nagłośnienie będzie musiała manipulować ustawieniami głośności i czułości mikrofonu, co może skoczyć się sprzęganiem. A jeśli nagle oddacie mikrofon komuś innemu, a ten w niego ryknie to też nie będzie dobrze.

4. Mikrofon to delikatne ustrojstwo. Nie lubi upadać na ziemie, nie lubi kiedy ktoś wylewa na nie jakieś płyny albo puka nim w stół lub głowę wspołbiesiadnika (to też się zdarza). Pamiętaj, że mikrofon wart jest kilka stówek, a jeśli zostanie zniszczony to odpowie za to organizator imprezy. Dlatego ja nie zabieram na imprezy przesadnie drogich mikrofonów. Jednak jakość musi kosztować.

5. Podczas karaoke śpiewaj do mikrofonu. Jeśli bawimy się w piosenkarzy to śpiewajcie proszę do mikrofonów. Czasem zdarza się, że piosenkę śpiewa kilka osób, a jedna z nich trzyma na wysokości bioder mikrofon. Równie dobrze mogłaby trzymać tak marchewkę albo inny bakłażan. A jeśli operator zacznie próbować bawić się w manipulowanie gałkami na mikserze, co by było cokolwiek słychać to najpewniej będą to właśnie piski i inne zakłócenia.

Bawcie się dobrze:)

Total: