fbpx

Jak wybrać dobrego DJa/zespół na swoją imprezę?

10 maja, 2013

Wybór osoby odpowiedzialnej za muzykę i prowadzenie imprezy jest jednym z najważniejszych elementów organizacji przyjęcia. Jak znaleźć dobrego DJa lub dobry zespół?  To w gruncie rzeczy nie jest takie trudne.

W poprzednich tekstach, które opublikowałem w poradniku mogliście dowiedzieć się m.in. ile kosztuje wynajęcie DJa. Teraz chciałbym wam powiedzieć jak wybrać osobą odpowiedzialną za muzykę i prowadzenie imprezy, która sprosta waszym oczekiwaniom.

Na początek musicie wiedzieć jedno – nie ma kapel czy DJów ewidentnie dobrych i kiepskich (ok, trafiają się tacy, którzy w ogóle się na swojej robocie nie znają, ale to raczej „oszuści” niż dj-e czy muzycy). Zdecydowanie najważniejsze jest to, żeby na początek pomyśleć o własnych wymaganiach względem osoby, którą chcemy zatrudnić. I by nie słuchać zbyt mocno porad i zachwalań swoich znajomych – bo to, że twoja przyjaciółka fantastycznie bawiła się na przyjęciu weselnym na którym DJ grał przez kilka godzin disco polo, nie znaczy, że sprawdzi się on na 18urodzinach twojej pociechy. Ale nie znaczy też, że się nie sprawdzi, bo ów DJ może być wyjątkowo elastycznym gościem, który znajdzie się w każdej stylistyce.

Jak więc znaleźć dobrego DJa? Najważniejsza jest… chemia:) Jeśli ktoś wam po prostu „przypasuje” to spora szansa, że to właśnie on jest najlepszą osoba do tej roboty. Bo cele imprezy jest wprowadzenie was, i gości, w dobry humor. Komuś, kogo łatwo polubicie będzie sporo prościej:)

Skorzystajcie z wyszukiwarki Google – każdy kto w miarę poważnie podchodzi do swojego fachu ma swoją stronę www. Strona to pierwszy element wizerunku każdego zespołu czy DJa – to wizytówka. Poszukajcie na niej zdjęć – kilka chwil i już będziecie wiedzieć z kim macie do czynienia. Czy jest to „pan Tadzio” – miłośnik disco polo i muzyki biesiadnej z dużym stażem, czy może młody DJ z nieco innym spojrzeniem na swój fach. Poczytajcie teksty umieszczone na stronie – o ile za samą graficzną stronę serwisu www często odpowiada profesjonalna firma, a nie sam zespół czy DJ (chociaż ja swoją stroną zajmuję się osobiście), to teksty najczęściej tworzone są samodzielnie. Zależy wam, żeby DJ, wodzirej albo lider zespołu potrafił się poprawnie i barwnie wysłowić? Jeśli nie potrafi poprawnie sklecić kilku zgrabnych zdań, to czy można tego od niego oczekiwać na imprezie?

Kolejnym krokiem jest pierwszy kontakt – napisz email lub zadzwoń. Polecam zacząć od emaila – powinniście spodziewać się dość szybkiej odpowiedzi, maksymalnie po 24 godzinach (no chyba, że piszecie maila w sobotnie popołudnie – wtedy, kiedy DJe właśnie pracują). Warto w emailu zawrzeć kilka konkretów – przede wszystkim termin, rodzaj imprezy, jej miejsce, przewidywany czas trwania itp. Dobrym pomysłem jest podanie większej ilości szczegółów mówiących o waszych oczekiwaniach (np. rodzaj muzyki, czy chcecie mieć na imprezie zabawy/konkursy itp.). Jeśli możecie podajcie informację o planowanej ilości gości – jeśli planujecie dużą imprezę może okazać się, ze zespół czy dj nie posiada odpowiedniego nagłośnienia i będzie musiał je wynająć (lub odrzucić waszą propozycję). Zostawcie też swój numer telefonu.

Kiedy dostaniecie odpowiedź przyjrzyjcie się jej – weźcie pod uwagę nie tylko same fakty, ale też sposób, w jaki DJ czy kapela się z wami kontaktuje. Jeśli dostaliście lakoniczną odpowiedź z ceną i informacją o wolnym terminie oraz odesłaniem na stronę www, albo „gotową formułkę”, która nie uwzględnia waszych wymagań, to ciężko będzie uwierzyć w zapewnienia, że „każde zlecenie traktujemy indywidualnie”.

Jeśli dostaniecie jednak wiadomość, która zawiera odpowiedzi na wasze pytania, to jest to dobry znak. Jeśli zdania są „okrągłe”, a w odpowiedzi nie brak humoru połączonego z szacunkiem do klienta to tego samego możecie spodziewać się przy okazji prowadzenia imprezy.

Koniecznie zadzwońcie do wybranych osób- warto usłyszeć głos osoby, której powierzymy naszą imprezę. Jeśli się jąka, sepleni albo nie potrafi wysłowić to może warto sobie darować dalszy kontakt? Przyznam się, że co najmniej kilka par zatrudniło mnie na swoje przyjęcia bez choćby sekundy „żywej” rozmowy. Ryzykanci:)

Już w tym momencie powinniście wiedzieć już, czy dana osoba wam pasuje czy nie. Ostatecznym etapem jest ewentualne spotkanie. Szanujcie jednak osoby, które chcecie zatrudnić – jeśli organizujecie raczej niskobudżetową imprezę, a DJ na spotkanie musiałby przejechać kilkaset kilometrów to może lepiej jest zaproponować kontakt przez Skype? Jeśli DJ nie narzeka na brak pracy niekoniecznie będzie miał ochotę na liczne spotkania face-to-face, szczególnie jeśli nowoczesna technologia pozwala na to, by swobodnie komunikować się na odległość.

Na spotkanie najlepiej jest umówić się w jakimś ogólnodostępnym miejscu – w kawiarni lub restauracji, do której bez problemu trafi ktoś, kto jest w danym mieście po raz pierwszy. Na spotkaniu zwróćcie uwagę przede wszystkim na prezencję… i jeśli wszystko między wami „zagra” to podpiszcie umowę. Koniecznie przeczytajcie też tekst – co powinno znaleźć się w umowie z dj-em lub zespołem?

Total: